Pomysły na listopadowe zajęcia w świetlicy szkolnej

Rodzaj: Zestawienia
Temat:  Jesień

Listopad nie rozpieszcza swoją aurą, dni są coraz krótsze, a za oknem szybko robi się ciemno, zimno i mokro, więc atrakcje na dworze przestają być odskocznią od zajęć w sali. Warto poszukać inspiracji i zorganizować zajęcia sprawiające radość zarówno wam, jak i dzieciom.

Na przekór ponurym nastrojom przedstawiamy gotowe pomysły na listopadowe zajęcia.

Tutaj znajdziesz nasz kalendarz na cały rok z większością rocznic, świąt nietypowych i wydarzeń, wraz z przyporządkowanymi materiałami dla świetlicy.

Kartki z kalendarza

14 listopada - Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii zebraliśmy najważniejsze materiały w oddzielnym artykule, który można przeczytać tutaj.

17 listopada - Dzień Czarnego Kota

W dniu tego tajemniczego zwierzęcia warto poświęcić czas na zajęcia z dziećmi inspirowane mruczącymi przyjaciółmi.

Scenariusze zajęć

 1. Aaa kotki dwa - dzisiaj mruczek swoje święto ma
  Aktywności mające na celu rozwijanie wyobraźni dzieci i poszerzenie wiedzy na temat zwierząt domowych. Dzieci w ramach zajęć poznają bajkę "Zakochany Kot" Grażyny Sieradzkiej, uczestniczą w rozmowie zainspirowanej ciekawostkami o kotach, biorą udział w grach i zabawach utrzymanych w "kociej" tematyce, a także tworzą własne mruczki w ramach pracy plastycznej. Dostępny tutaj.
 2. Dziwny kot zamieszkał wśród nas
  Propozycja zajęć mających na celu zapoznanie dzieci z ciekawostkami o kotach. Dzieci poznają legendę o kocie i jego tajemniczej literce, rozwiązują wykreślankę, poznają ciekawostki dotyczące kota domowego i biorą udział w zabawie związanej z tematem zajęć. Dostępny tutaj.

Propozycje zajęć plastycznych

 1. Nocne spacery
  Propozycja zajęć plastycznych, podczas których dzieci wykonają pracę ukazującą, kto nocą chodzi po drzewach. Dostępna tutaj.
 2. Kocie opowieści
  Pomysł na grupowe zajęcia, podczas których dzieci wspólnie tworzą pracę plastyczną z motywem kotów siedzących na dachu. Dostępny tutaj.

21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dzień, w którym warto przypomnieć dzieciom o sile dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Z tej okazji mamy propozycję gotowego scenariusza do wykorzystania na zajęciach. Dzieci w ramach zajęć biorą udział w rozmowie na temat życzliwości i dzielą się swoimi spostrzeżeniami, grają w kalambury, uczestniczą w zabawie ruchowej oraz wykonują pracę plastyczą z motywem serca. Dostępny tutaj.

25 listopada - Dzień Pluszowego Misia

Kto nie lubi pluszowych misiów? :) To doskonała okazja i motyw przewodni do wartościowych zajęć.

Scenariusze zajęć

 1. Spotkanie z Pluszowym Misiem
  W ramach zajęć dzieci biorą udział w zabawie integracyjnej, rozwiązują zagadkę muzyczną naprowadzającą na temat zajęć, słuchają opowieści nauczyciela, układają puzzle, uczestniczą w zabawach ruchowych, uczą się piosenki, odgadują szyfrowane hasła oraz wykonują pracę plastyczną - prostą zakładkę. Dostępny tutaj.
 2. Miś - mój przyjaciel
  Propozycja zajęć rozłożonych na dwa dni. W ramach aktywności dzieci biorą udział w zabawie integracyjnej "Misiowy uścisk", układają puzzle, malują palcami, uczestniczą w słodkiej zabawie oraz tańczą do "misiowej" piosenki. Dostępny tutaj.

29 listopada - Andrzejki

Andrzejkowe wróżby są zabawą wyjątkowo atrakcyjną dla dzieci. Idealnie sprawdzają się jako inspiracja do przeprowadzenia zajęć w świetlicy.

Scenariusze zajęć

 1. Andrzejki - scenariusz podwieczorku andrzejkowego
  W ramach zajęć dzieci poznają krótką historię andrzejek i biorą udział w 15 zabawach - tych mniej i bardziej znanych. Dostępny tutaj.
 2. Niezapomniany wieczór andrzejkowy
  Propozycja 18 popularnych zabaw andrzejkowych, które urozmaicą tradycyjne zajęcia świetlicowe. Dostępne tutaj.
 3. Wróżby andrzejkowe
  Pomysł na zajęcia, podczas których dzieci utrwalają swoją wiedzę o tradycjach i zwyczajach polskich biorąc udział w 10 różnych zabawach andrzejkowych. Dostępny tutaj.

Poza kalendarzem - czyli zajęcia z dziećmi bez patrzenia na daty

Nie samymi terminami i kalendarzem świetlica żyje, więc przedstawiamy również propozycje działań, które wpiszą się w klimat listopada, ale można je przeprowadzić bez orientacji, jaki mamy dzień.

Jesienne inspiracje

W osobnym artykule zebraliśmy pomysły na zajęcia w świetlicy z motywem jesieni. Znajdziesz go tutaj.

Scenariusz zajęć

 1. Paw, co ogon miał z przyjaźni
  Scenariusz zajęć poświęconych kształceniu postawy koleżeństwa i przyjaźni. W ramach zajęć dzieci biorą udział w zabawie ruchowej, rozwiązują zagadkę słuchową, poznają wiersz Pana Poety i wykonują pawia z papieru w ramach pracy plastycznej. Dostępny tutaj.

Gry i zabawy

 1. Podczas zabawy czas szybciej płynie
  Propozycja 16 krótkich zabaw świetlicowych, dzięki którym pobyt w świetlicy nie będzie nudny. Zabawy, które zaciekawią nawet najbardziej zmęczone dzieci. Dostępne tutaj.
 2. Słowa i słufka, czyli jak rozwijać zdolności lingwistyczne
  Propozycja 17 ciekawych zabaw językowych rozwijających zdolności lingwistyczne dzieci. Dostępne tutaj.
 3. Zabawy poduszkami
  11 prostych i inspirujących pomysłów na zabawy do zorganizowania w każdej świetlicy z wykorzystaniem poduszek. Dostępne tutaj.

Propozycje zajęć plastycznych

 1. Latająca sowa
  Ciekawy i jednocześnie prosty pomysł na wykonanie ruchomej sowy z kolorowego papieru technicznego. Dostępny tutaj.
 2. Leśne zwierzęta - wykorzystanie materiałów przyrodniczych
  4 pomysły na stworzenie z dziećmi prac plastycznych przedstawiających zwierzęta. Lis, miś, sowa i leśne zwierzęta wykonane z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych, takich jak skórka pomarańczy, szyszki, tektura i wytłaczanki po jajkach. Dostępne tutaj.
 3. Koniki morskie - nakładki na ołówki
  Prosty pomysł na wykonanie efektownych i popularnych nakładek na ołówki z motywem konika morskiego. Dostępny tutaj.

Pomoc na zajęciach i praca plastyczna w jednym

 1. Ciszaki - małe stworki z wielką mocą
  Pomysł na stworzenie ciszaków - sympatycznych stworków, które pomagają w pracy z dziećmi. Ciekawa propozycja prostej aktywności mającej na celu wyciszenie dzieci oraz ćwiczenie ich koncentracji podczas zajęć. Dostępny tutaj.
0 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
20 zł miesięcznie.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Temat:  Jesień
Rodzaj: Zestawienia
Więcej na temat: Jesień
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Świetlicę prenumerujemy od początku i nie wyobrażam sobie bez niej pracy. Świetne plany pracy i mnóstwo propozycji.
Najbardziej cenię to, że wszystkie artykuły piszą nauczyciele świetlicy. Dzięki temu są przetestowane i używam ich bez większych zmian.
Jestem bardzo zadowolona. Liczba pomysłów i scenariuszy jest ogromna. Zawsze korzystam z planów pracy.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: