Jesień w świetlicy – gotowe pomysły na zajęcia

Rodzaj: Zestawienia
Temat:  Jesień

Jesień, choć piękna, bywa kapryśna. Pogoda często nas nie rozpieszcza, przez co coraz mniej czasu spędzamy na zewnątrz. Tym bardziej warto mieć pod ręką gotowe pomysły na różne aktywności, do których można przemycić piękno pory roku w postaci kasztanów, żołądzi lub liści. Przedstawiamy zatem garść pomysłów na jesienne zabawy świetlicowe.

Projekty plastyczne

 1. Pajączki w lesie

  Prosty, ale efektowany pomysł na wykonanie sympatycznych pajęczaków z wykorzystaniem darów jesieni i podstawowych materiałów plastycznych. Dostępny tutaj.

 2. Kolorowe liście

  Propozycja wykonania pracy plastycznej z wykorzystaniem farb akwarelowych, szablonu liścia oraz gąbki. Skończone prace wyglądają jak małe dzieła sztuki, które idealnie ozdobią świetlicę tworząc jesienny klimat :) Dostępny tutaj.

 3. Jesienne kwiaty z włóczki

  Pomysł na zajęcia plastyczne, podczas których powstaną niezwykłe kwiaty z włóczki. Trójwymiarowość i wyjątkowość stworzonych kwiatów czynią każdą pracę wyjątkową :)
  Dostępny tutaj.

 4. Jesienny borowik

  Projekt plastyczny, w którym główną rolę odgrywa borowik :)
  Wykorzystując plastelinę, folię aluminiową, farby plakatowe oraz pędzelek dzieci tworzą niebanalny obrazek przedstawiający grzybka. Dostępny tutaj.

 5. Jesienny spacer do lasu

  Ciekawy pomysł na wykonanie prostej pracy plastycznej z użyciem kontrastu barw. Jesienny obrazek z mocnymi akcentami kolorystycznymi. Dostępny tutaj.

 6. Jeżyk ze styropianowej tacki

  Propozycja wykonania pracy plastycznej przedstawiającej uroczego jeżyka z wykorzystaniem liści, igieł oraz podstawowych przyborów plastycznych. Całość wykonana na tle ozdobionej styropianowej tacki. Dostępny tutaj.

 7. Pachnąca dynia

  Pomysł na wykonanie nieoczywistej pracy plastycznej. Zajęcia, podczas których dzieci wykonają pięknie pachnący obrazek dyni :) Dostępny tutaj.

 8. Spotkanie w lesie

  Propozycja zajęć plastycznych połączonych ze spacerem, podczas którego dzieci zdobędą materiały do wykonania swojej pracy. Autorski pomysł uczniów na wykonanie jesiennego obrazka z wykorzystaniem darów jesieni i dziecięcej wyobraźni :) Dostępny tutaj.

Scenariusze zajęć

 1. Jesienny czas

  Scenariusz zajęć świetlicowych w tematyce jesiennej, podzielony na trzy części: zajęcia umysłowe, ruchowe i manualne.
  W ramach zajęć dzieci uczą się odróżniać różne gatunki drzew, rozwiązują zagadki, biorą udział w zabawie ruchowej i wykonują pracę plastyczną z jesiennym motywem przewodnim. Dostępny tutaj.

 2. Jesienne inspiracje

  Scenariusz zajęć świetlicowych mający na celu zapoznanie uczniów ze zwiastunami jesieni oraz poszerzenie ich wiedzy o otaczającym świecie.
  W ramach lekcji dzieci rozmawiają z nauczycielem o jesieni i jej cechach charakterystycznych, uczestniczą w zabawach ruchowych, wykonują pracę plastyczną z motywem deszczu oraz biorą udział w aktywności relaksacyjnej. Dostępny tutaj.

 3. Kiedy za oknem pada deszcz

  Scenariusz zajęć świetlicowych mających na celu między innymi, wzbogacenie wiedzy o otaczającym świecie, integrację grupy oraz rozwijanie zdolności manualnych uczniów.
  Dzieci na zajęciach poznają wiersz Wandy Chotomskiej "Parasol i kalosze", biorą udział w rozmowie nawiązującej do wysłuchanego utworu, uczestniczą w zabawie ruchowej, wykonują zadania w formie pantomimy z wykorzystaniem kostki do gry, rozwiązują zagadki oraz projektują kolorowe kalosze w ramach pracy plastycznej. Dostępny tutaj.

 4. Jaki kolor ma jesień?

  Scenariusz zajęć świetlicowych, w trakcie których dzieci zdobywają wiedzę na temat zjawisk jesiennych i poznają zasady łączenia barw.
  W ramach zajęć nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat barw, proponuje udział w zabawie ruchowej oraz zachęca do wykonania pracy plastycznej z motywem jesieni. Dostępny tutaj.

 5. Smacznie i zdrowo – jesień w ogrodzie

  Scenariusz zajęć świetlicowych, podczas których dzieci wzbogacają wiedzę o otaczającym świecie i zapoznają się z wartościami odżywczymi warzyw.
  W ramach aktywności dzieci uczestniczą w zabawach grupowych, grają w skojarzenia, rozwiązują zagadki i wykonują pracę plastyczną przedstawiającą słoneczniki. Dostępny tutaj.

 6. Jesienią odkrywamy nasze talenty

  Propozycja zajęć rozwijających kompetencje kluczowe w świetlicy, podzielonych na trzy części: zajęcia umysłowe, ruchowe oraz manualne.
  W ramach zajęć dzieci uczestniczą w aktywnościach inspirowanych jesienią, m. in. oglądają film, uczestniczą w burzy mózgów, biorą udział w zabawach ruchowych i wykonują tematyczne prace plastyczne. Dostępny tutaj.

Gry i zabawy

 1. Rajd jesienny w świetlicy

  Pomysł na jesienną zabawę świetlicową.
  Propozycja zabawy świetlicowej, podczas której dzieci wykonują 4 zróżnicowane zadania i biorą udział w quizie o tematyce jesiennej. Dostępna tutaj.

 2. Skarby jesieni w zabawach ruchowych

  Propozycja 9 prostych zabaw ruchowych z wykorzystaniem darów jesieni. Dostępne tutaj.

 3. Jesienne zabawy integrujące

  Propozycja 6 zabaw zachęcajacych do integracji w grupie, idealnych na początek roku szkolnego i przywitanie nowych uczniów w świetlicy. Zabawy mogą także służyć w późniejszym czasie jako forma zacieśniania więzi między dziećmi :) Dostępne tutaj.

Wszystkie materiały związane z jesienią, które są dostępne w naszej bazie materiałów dla świetlic, znajdziesz tutaj.

0 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
40 zł do końca roku.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Temat:  Jesień
Rodzaj: Zestawienia
Jesień
Więcej na temat: Jesień
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Świetlicę prenumerujemy od początku i nie wyobrażam sobie bez niej pracy. Świetne plany pracy i mnóstwo propozycji.
Dobrze, że jako środowisko mamy swoje czasopismo, na które zawsze mogę liczyć, gdy potrzebuję pomysłów i wsparcia.
Jestem bardzo zadowolona. Liczba pomysłów i scenariuszy jest ogromna. Zawsze korzystam z planów pracy.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: