Integracja dzieci w świetlicy

Rodzaj: Zestawienia
Temat:  Integracja świetlicy

Dobra integracja grupy świetlicowej pomaga w jej funkcjonowaniu przez cały rok. Początek roku szkolnego to stresujący okres zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli, więc warto zadbać o to, by dzieci weszły w życie świetlicy możliwie komfortowo i szybko poczuły się w niej jak u siebie. Proponujemy gotowe pomysły na zajęcia integracyjne dla dzieci, dzięki którym lepiej się poznają i łatwiej przystosują do nowej sytuacji.

Świetliczakiem być

 1. Pasowanie na świetliczaka

  Gotowy scenariusz imprezy świetlicowej gwarantującej udaną integrację grupy.

  Poprzez zabawy ruchowe, rozwiązywanie zagadek i szyfrowanki uczniowie integrują się oraz poznają zasady obowiązujące w świetlicy. Dostępny tutaj.

 2. Pasowanie na świetliczaka

  Scenariusz imprezy świetlicowej mającej na celu wprowadzenie młodszych uczniów do grona świetliczków. Dzieci w ramach zabawy biorą udział w quizie z wiedzy ogólnej, uczestniczą w ślubowaniu i uroczystym pasowaniu oraz zostają poddane kwaśnej próbie :) Dostępny tutaj.

integracja poprzez gry i zabawy

 1. Zabawy wspierające integrację dzieci w grupie świetlicowej

  7 pomysłów na zabawy, które wspomagają integrację dzieci w nowej grupie świetlicowej.

  Dostępne tutaj.

 2. Jesienne zabawy integrujące

  Propozycja 6 zabaw zachęcajacych do integracji w grupie, idealnych na początek roku szkolnego i przywitanie nowych uczniów w świetlicy. Dostępne tutaj.

 3. Zabawy na zapoznanie w grupie

  Propozycja 25 krótkich zabaw ruchowych, których głównym celem jest integracja grupy i rozwijanie umiejętności współpracy dzieci. Dostępne tutaj.

 4. Gry i zabawy teambuildingowe w świetlicy

  Propozycja 23 gier i zabaw teambuildingowych w świetlicy. Dostępne tutaj.

  Team building (ang. „budowanie zespołu”) – formy integracji grupy sprawiające, że poszczególni jej członkowie wzajemnie poznają siebie i swoje mocne oraz słabe strony, definiują nawzajem role zespołowe lub uczą współpracy w swoim zespole.

 5. Pierwszak w świetlicy - gry integracyjne

  Propozycja 6 zabaw, które mają na celu między innymi, budowanie wzajemnego zaufania, naukę prawidłowej komunikacji, zwiększenie otwartości uczniów oraz poznanie sposobów spędzania wolnego czasu. Dostępne tutaj.

 6. Świetlicowe sprawności

  Ciekawa propozycja zabawy świetlicowej, w której dzieci zdobywają różne sprawności wypełniając powierzone zadania. Aktywności są rozłożone na cały rok szkolny z dwoma uroczystymi podsumowaniami. Zabawy stanowią doskonałą okazję do pobudzania w dzieciach zdrowej rywalizacji i wyłonienia wzorowego świetliczanina :) Dostępne tutaj.

Scenariusze zajęć integrujących

 1. W świecie kół i trójkątów

  Scenariusz zajęć świetlicowych mających na celu poznanie i utrwalenie informacji o niektórych figurach geometrycznych; budowanie więzi i integracji w grupie;kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie (wspólne wykonywanie zadań). Dostępny tutaj.

 2. Pan bałwan

  Scenariusz zajęć świetlicowych, które integrują grupę i rozwijają kreatywność.

  W ramach zajęć dzieci rozpoznają symbole zimy, uczestniczą w zabawie językowej i ruchowej oraz wykonują prostą pracę plastyczną z motywem bałwana. Dostępny tutaj.

 3. W indiańskiej wiosce

  Scenariusz zajęć świetlicowych mających na celu budowanie więzi i integracji w grupie oraz kształtowanie umiejętności współistnienia i współdziałania w grupie. Prowadzący wita wszystkich przybyłych Indian, wymawiając kolejne formuły i tym samym zaprasza dzieci do wspólnej zabawy w indiańskiej wiosce. Dostępny tutaj.

 4. W Akademii Pana Kleksa

  Scenariusz zajęć świetlicowych inspirowanych wizytą w Akademii Pana Kleksa, których celem jest poznanie Akademii Pana Kleksa oraz budowanie więzi i integracja grupy.
  Zajęcia podzielone na dwie części: w sali świetlicowej i (w miarę możliwości) na świeżym powietrzu.

  Scenariusz obejmuje: powitanie dzieci, zabawę w przyjmowanie nowych imion, zabawy w parach, bajkowy quiz, lekcje: kleksografii, guzikologii, geografii, kolorów i bańkologii, aktywności manualno - plastyczne oraz aktywności ruchowe. Dostępny tutaj.

 5. Mapa naszych wad

  Scenariusz zajęć świetlicowych mających na celu budowanie więzi i integracja grupy oraz poznanie swoich mocnych i słabych stron.
  W ramach zajęć dzieci rozwiązują punkt po punkcie krzyżówkę nawiązującą do utworów Jana Brzechwy. Do każdego z punktów nauczyciel dostosowuje zabawy i animacje, które wprowadzają dzieci do twórczości Brzechwy traktującej o ludzkich wadach i zachowaniu niekoniecznie dobrze widzianych, aczkolwiek czasem traktowanych z przymrużeniem oka. Dostępny tutaj.

Wszystkie materiały poświęcone integracji grupy świetlicowej dostępne w naszej bazie znajdziesz tutaj.

0 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
60 zł do końca roku.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Rodzaj: Zestawienia
Integracja świetlicy
Więcej na temat: Integracja świetlicy
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Najbardziej cenię to, że wszystkie artykuły piszą nauczyciele świetlicy. Dzięki temu są przetestowane i używam ich bez większych zmian.
Od lat niezastąpiona pomoc. Kopalnia pomysłów, z których zawsze można skorzystać.
Jedyne wsparcie tylko dla wychowawców świetlic, prenumeruję od lat i poleciłam wielu koleżankom.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: