Temat numeru:

Australia

Temat numeru: Australia

Objętość: 32 strony | Cena: 13 zł | ISSN: 1897-9890 | Kod produktu: S1406

Spis treści

Pedagog szkolny w świetlicy, czyli słów kilka o tym, jak zachęcić dzieci do nauki

Str. 3-5

Dzielimy się wiedzą

Monika Kulka

Jak wynika z doświadczeń psychologów i pedagogów, dzieci niechętnie i bez zrozumienia uczą się tylko wtedy, gdy nie znają celu i przeznaczenia wiedzy, którą zdobywają. Zapoznając się tylko powierzchownie z danym zagadnieniem, pamiętają je krótko i nie są w stanie je wykorzystać w praktyce. Jak zatem zapobiegać takim sytuacjom? Jak zachęcić dziecko do efektywnej edukacji?

Fauna Australii

Str. 5

Zrób to z nami

Justyna Rolka

Kangur i agama - wykorzystanie recyklingu w świetlicy.

Świat na wyciągnięcie ręki. Projekt edukacji wielokulturowej

Str. 6

Warsztat pracy

Aleksandra Ośko

Istnienie w Lesznowoli największego w Europie Środkowo-Wschodniej azjatyckiego centrum handlu hurtowego przyczynia się nie tylko do rozwoju gminy, ale również sprawia, że w tutejszych szkołach uczą się dzieci pochodzące z Chin, Wietnamu i innych części Azji. W szkole w Mrokowie jest ponad 60 uczniów z Chin i Wietnamu. Na monokulturowej mapie Polski jest to sytuacja wyjątkowa. Dla gminy Lesznowola edukacja jest kwestią priorytetową, dlatego od kilku lat realizuje projekty wspierające integrację cudzoziemców z Polakami właśnie w środowisku szkolnym.

Rafa koralowa

Str. 7

Zabawy na szóstkę

Bogdan Grabiec

Scenariusz imprezy świetlicowej zorganizowanej na basenie.

Australijskie abecadło. Scenariusz zabawy świetlicowej

Str. 9-11

Zabawy na szóstkę

Joanna Hoffmann

Dawniej w Europie wierzono, że na półkuli południowej znajduje się duży kontynent. Okazało się, że jest on o wiele mniejszy niż zakładano. Odkryty ląd nazwano Australią. Nazwa kontynentu (ale też i państwa) pochodzi od terminu "Ziemia Południowa". Australia jest jednym z najbardziej płaskich kontynentów. Obszar pustynny zajmuje powierzchnię większą niż na jakimkolwiek innym kontynencie. Żyją tu niespotykane nigdzie indziej rośliny i zwierzęta.

O chłopcu w skórze węża, czyli nasza wędrówka do Australii

Str. 15-16

Scenariusze

Anna Dobies

Scenariusz zajęć świetlicowych.

Gry planszowe z całego świata

Str. 23-26

Warsztat pracy

Renata Zielińska

Gry planszowe to rozrywka znana niemal w każdym zakątku świata. Przy okazji zajęć świetlicowych poświęconych poszczególnym kontynentom, warto zapoznać dzieci z planszówkami, w jakie grają ich rówieśnicy z różnych krajów. Może to być znajomita okazja do rozmowy na temat wszechobecnej różnorodności gatunków, ras, poglądów, zachowań i kultur.

Żółwie z papierowych opakowań

Str. 28

Zrób to z nami

Izabela Izdebska

Żółwie morskie to jedne z najstarszych stworzeń żyjących na Ziemi. Siedem gatunków żółwi, które można dziś spotkać, pamiętają czasy dinozaurów i zamieszkują oceany od przeszło 110 mln lat.

Podpatrzone - znalezione, czyli ciekawe pomysły znalezione w Internecie

Str. 29

Warsztat pracy

Joanna Hoffmann

Dzisiejsza Australia jest wielokulturowym krajem, gdzie obok mieszkańców pochodzenia brytyjskiego żyją rdzenni mieszkańcy tych terenów, Aborygeni oraz wielu imigrantów z Europy, Afryki i Azji. Jest to szóste co do wielkości państwo na świecie oraz jedyny kraj, który jest jednocześnie kontynentem. W Australiipołożonej na półkuli południowej lato trwa od grudnia do lutego.

Emily Kame Kngwarreye w świetlicy

Str. 32

Zrób to z nami

Joanna Hoffmann

Emily Kame Kngwarreye to malarka, Aborygenka, jedna z najważniejszych artystek australijskich.

Top