Temat numeru:

Pippi Pończoszanka w świetlicy

Temat z okładki: Pippi Pończoszanka w świetlicy

Objętość: 32 strony | Cena: 12 zł | ISSN: 1897-9890 | Kod produktu: S1306

Spis treści

Materiały na Dzień Dziecka

Str. 4

Dzielimy się wiedzą

Elżbieta Trojan

Materiały na Dzień Dziecka

Bibliografia w wyborze. Międzynarodowy Dzień Dziecka i Powszechny Dzień Dziecka to święta dzieci obchodzone corocznie w wielu krajach. W Polsce od 1950 roku Dzień Dziecka świętowany jest 1 czerwca. Tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży, zwołany po raz pierwszy w 1994 roku. Prezentowana bibliografia zawiera materiały repertuarowe oraz scenariusze zajęć na Dzień Dziecka.

Nowelizacja statutu szkoły. Wykaz zmian i procedura postępowania

Str. 5-6

Prawo

Dariusz Skrzyński

Nowelizacja statutu szkoły. Wykaz zmian i procedura postępowania

Statut, będący aktem, który określa organizację oraz zasady funkcjonowania danej szkoły, musi być zgodny z przepisami ustaw i aktów prawnych wydanych na ich podstawie. Aby zaktualizować statut, należy prześledzić zmiany przepisów ustaw i rozporządzeń, jakie zaszły od nowego roku szkolnego i ich ewentualny wpływ na zapisy statutu.

Gry i zabawy towarzyskie

Str. 7-8

Dzielimy się wiedzą

Joanna Hoffmann

Stare książki mają wielką wartość ze względu na ich wyjątkowość. Są trudno dostępne - nie można ich spotkać w bibliotekach, bo zostały wydane w ubiegłych wiekach lub ich nakład był niewielki. Stare książki są niezwykłe również dlatego, że znajdują się w nich przemyślenia osób, które żyły w innych czasach, inaczej postrzegały świat. To inne spojrzenie może być dla współczesnego czytelnika bardzo twórcze - może stać się na przykład źródłem nowych pomysłów.

Odpowiedź MEN na list wychowawców świetlic

Str. 9

Dzielimy się wiedzą

Danuta Kmita

Prezentujemy Państwu odpowiedź MEN na pismo wysłane w roku szkolnym 2012/2013, które dotyczyło zmiany w rozporządzeniu o kwalifikacjach nauczycieli świetlic. Pod listem podpisało się wielu wychowawców świetlic z całej Polski. Jego treść opublikowana w numerze 4/2012 "Świetlicy w Szkole".

Niebanalne i wielowątkowe zajęcia świetlicowe

Str. 10

Warsztat pracy

Beata Godyla

Świetlica szkolna to miejsce, które powinno zaspokajać potrzeby dzieci nie tylko w zakresie właściwej opieki, ale również w zakresie rozwoju, wzmacniania wzorców właściwego wychowania oraz pogłębienia wszechstronnej wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Alternatywne formy spędzania czasu wolnego w świetlicy

Str. 11-12

Warsztat pracy

Agnieszka Wiąckowska-Siwek

Wychowawcy starają się tak organizować zajęcia świetlicowe, by uczniowie uczestnicząc w nich, mogli rozwijać swoje zainteresowania, uzdolnienia i osobowość. Oprócz zajęć plastycznych, muzycznych czy sportowo-rekreacyjnych, często wykorzystywaną przez wychowawców, a bardzo lubianą przez wszystkich uczniów formą aktywności są wspólne wyjścia edukacyjne.

Pedagog szkolny w świetlicy, czyli „Szkoła w barwach tęczy”

Str. 13-14

Warsztat pracy

Monika Kulka

„Szkoła w barwach tęczy” to cykl zabaw socjoterapeutycznych, które przeprowadziłam w tym roku szkolnym. Jest on podzielony na siedem bloków tematycznych nawiązujących do siedmiu kolorów tęczy.

Śladami dziecięcych bohaterów. Pippi Pończoszanka w świetlicy

Str. 15-16

Zabawy na szóstkę

Bogdan Grabiec

Dzieci uwielbiają zabawy tematyczne. Udział w zajęciach, podczas których uczniowie wcielają się w role fikcyjnych postaci stymuluje dziecięcą wyobraźnię, zaspokaja potrzebę wypowiadania się i kształtuje uczucia estetyczne.

Wiosenny totalizator świetlicowy

Str. 17-19

Zabawy na szóstkę

Joanna Hoffmann

Urszula Parysz

Dziecko w ciągu doby dzieli czas pomiędzy obowiązki domowe, szkolne i rekreację, podczas której odpoczywa, bawi się i rozwija swoje zainteresowania. Na wychowawcach i rodzicach spoczywa obowiązek mądrego zagospodarowania czasu wolnego dziecka.

Mini Playback Show w świetlicy

Str. 20

Zabawy na szóstkę

Monika Kałuża

Elżbieta Leks

Gabriela Michalak

Świetlica szkolna w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu od 4 lat jest organizatorem szkolnego konkursu Mini Playback Show. Jest on przeznaczony dla uczniów z klas 0-3, których zadaniem jest naśladowanie wybranego piosenkarza lub zespołu muzycznego w przygotowanym przez siebie stroju. Konkurs rozwija talenty muzyczno-artystyczne naszych wychowanków, zachęcając jednocześnie do angażowania się w życie szkoły i świetlicy.

Wiosenne gry z angielskim w świetlicy

Str. 21

Zabawy na szóstkę

Justyna Kotajny

Gry i zabawy językowe są niezwykle skutecznym narzędziem w pracy nauczyciela. Łączą w sobie elementy nauki i zabawy, a jak wiadomo wszystkie dzieci uwielbiają się bawić i rywalizować. Poza oczywistymi funkcjami dydaktycznymi, z powodzeniem spełniają również funkcje wychowawcze, ucząc dzieci przestrzegania reguł i zasad oraz współpracy w grupie.

Wiosna z niczego. Wykorzystanie materiałów wtórnych

Str. 22-23

Zrób to z nami

Beata Krasówka

Wiosna to radosny czas. Warto zwrócić uwagę dzieci na zmiany obserwowane w budzącej się do życia przyrodzie. Galeria prac uczniów powinna być w tym okresie najbarwniejsza. Dobrze jest podczas zajęć plastycznych przemycać także tematykę ekologiczną, wiedzę o recyklingu, powtórnym wykorzystywaniu materiałów.

Laurka na Dzień Ojca

Str. 23

Zrób to z nami

Małgorzata Namsołek

Nietypowa kartka wykonana techniką iris folding.

Wiosenne zabawy plastyczne w świetlicy

Str. 24

Zrób to z nami

Danuta Górnicz

Małgorzata Menzler

Świetlicowe dekoracje mają wprawiać dzieci w dobry nastrój oraz ekspponować ich działania plastyczne, są one również wizytówką pracy nauczycieli i pomagają w promowaniu świetlicy szkolnej.

Plan pracy dydaktyczno-wychowawczej świetlicy szkolnej w szkole podstawowej

Str. 25-27

Kalendarium

Ewa Krysińska

Semestr I.

Wiosenne klimaty

Str. 29

Zrób to z nami

Agnieszka Gromelska

Malowanie plasteliną lub bibułą.

Moja okolica

Str. 30

Konkurs

Świetlica Zespołu Szkół w Pyskowicach zaprasza uczniów szkół podstawowych z klas 1-3 uczęszczających do świetlic szkolnych do udziału w VII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym Moja Okolica.

Planety Mikołaja Kopernika

Str. 30

Konkurs

Świetlica przy Publicznej Szkole Podstaowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Planety Mikołaja Kopernika.

Ozdoba ze styropianowego jajka

Str. 32

Zrób to z nami

Agnieszka Radomyska

Patchworkowa pisanka.

Serwetkowy zajączek

Str. 32

Zrób to z nami

Agnieszka Radomyska

Ekologiczna dekoracja.

Top