Temat numeru:

Afryka

Temat z okładki: Afryka

Gratis:

Plakat na drzwi świetlicy

Objętość: 32 strony | Cena: 13 zł | ISSN: 1897-9890 | Kod produktu: S1405

Spis treści

Świetlicowe zabawy pomagające poskromić złość

Str. 3-6

Dzielimy się wiedzą

Monika Kulka

Wśród dzieci i młodzieży obserwuje się wzrastającą afresję. Z trudnością przychodzi współczesnym uczniom nawiązywanie i utrzymywanie pozytywnych kontaktów z innymi, okazywanie życzliwości, radzenie sobie z problemami i konfliktami. Nauczyciele i wychowawcy na co dzień starają się poskramiać negatywne emocje wśród swoich wychowanków.

Kolorowy świat Afryki

Str. 6

Zrób to z nami

Joanna Hoffmann

Afryka to kontynent różnorodny pod każdym względem. Jej niepowtarzalne piękno tworzą lasy tropikalne, sawanny, olbrzymie pustynie, góry, wielkie jeziora i rzeki. Żyją tu lwy, żyrafy, słonie, nosorożce, bawoły, hipopotamy. Rosną piękne i egzotyczne rośliny.

Zmiany w świetlicach od roku szkolnego 2014/2015

Str. 9

Prawo

Dariusz Skrzyński

Zmiany w świetlicach od roku szkolnego 2014/2015

Od 1 września 2014 roku uregulowano na poziomie ustawowym zasady funkcjonowania świetlicy w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Afrykańskie safari

Str. 10

Zabawy na szóstkę

Justyna Kotajny

Afryka jako drugi pod względem wielkości kontynent na świecie, zadziwia bogactwem flory i fauny. Aby zachęcić dzieci do bliższego zapoznania się z tym rejonem, można zorganizować zajęcia, podczas których uczniowie bawiąc się, zdobędą podstawowe informacje na temat tego kontynentu.

Dookoła Afryki. Zabawy dzieci z całego świata

Str. 11-12

Zabawy na szóstkę

Beata Krasówka

Tematyka zaprezentowanych poniżej zabaw związana jest z gorącym, egzotycznym lądem afrykańskim. Gry mają przybliżyć dzieciom tamtejszą kulturę, tradycję i codzienne życie ludności zamieszkującej Czarny Kontynent.

Gdzie jest Przylądek Dobrej Nadziei?

Str. 13-15

Zabawy na szóstkę

Bogdan Grabiec

W Afryce w procesie wychowania dziecka często wykorzystuje się bajki. Wieczorne opowieści często snują bajarze o zdolnościach i umiejętnościach aktorskich. Przedstawiają oni historie, które mają uczyć, jak odróżnić dobro od zła, wskazać konsekwencje pewnych zachowań, przekazać wiedzę o świecie, zaprezentować historię rodziny czy narodu. W opowieściach tych często pojawia się postać trickstera, przewodnika po normach społecznych, sprytnego, obdarzonego szczególnymi umiejętnościami zwierzęcia (często jest nim pająk), które potrafi wybrnąć z każdej sytuacji i przechytrzyć silniejszych i większych od siebie.

Plemienna sztuka Afryki. Materiałowe obrazki

Str. 16

Zrób to z nami

Aneta Szuniewicz

Ogromna różnorodność kulturowa i etniczna Czarnego Lądu spowodowała, że w sztuce afrykańskiej dostrzec można różnice dzielące kraje Afryki Zachodniej (Nigerii, Ghany, Kongo) od plemion zamieszkujących wschodnioafrykańskie stepy. Wśród bogactwa i rozmaitości stylów plastycznych nie sposób nie dostrzec cech wspólnych, charakterystycznych dla dzieł powstających na kontynencie afrykańskim, między innymi silnego ekspresjonizmu, ostrych i kanciastych form oraz braku proporcji (z charakterystycznym powiększeniem głowy).

Afryka dzika dawno odkryta. Świetlicowa wyprawa na Czarny Ląd

Str. 17-19

Zabawy na szóstkę

Beata Godyla

Marta Rydzewska

Afryka to drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Jest ciekawym i pełnym tajemnic lądem, wyróżniającym się ogromną ilością wspaniałych i wyjątkowych miejsc. Afrykę zamieszkuje około 13% ludności całego świata. Obserwuje się tu ogromną mieszankę różnorodnych kultur. Na jej terytorium znajduje się 59 państw i występuje ponad 1000 języków. Charakteryzuje się ogromnym, niespotykanym nigdzie indziej bogactwem fauny i flory. Na jej obszarze znajduje się wiele parków i rezerwatów, w których turyści mogą oglądać dzikie zwierzęta żyjące w naturalnych warunkach.

Afrykańskie safari

Str. 20

Zrób to z nami

Beata Krasówka

Safari to w Czarnej Afryce (czyli na południe od Sahary) wyprawa myśliwska, a w Afryce Wschodniej - dłuższa podróż karawanowa. Obecnie, wraz z rozwojem globalnej turystyki, coraz częściej terminem tym określa się formę zorganizowanego wypoczynku, podczas którego podziwia się i fotografuje naturalną przyrodę.

Murzynek Bambo w Afryce mieszka super zabawy zna ten koleżka

Str. 21-22

Zabawy na szóstkę

Renata Zielińska

Scenariusz imprezy świetlicowej.

Stąd ty jesteś? Ja? Znad Nilu...

Str. 22

Zrób to z nami

Małgorzata Namsołek

Krokodyle zaprezentowane na fotografiach wykonano z kartonu. Można je zrobić wspólnie z dziećmi w świetlicy lub wykorzystać jako gotowy element dekoracyjny różnych prac plastycznych. Kontury wycina się ozdobnymi nożyczkami, a gotowe sylwetki wypełnia (w zależności od upodobań i potrzeb) wzorkami, ruchomymi oczkami lub cekinami.

Podpatrzone - znalezione, czyli ciekawe pomysły znalezione w Internecie

Str. 23

Warsztat pracy

Joanna Hoffmann

Afryka to kontynent rozciągający się od Przylądka Dobrej Nadziei aż po Morze Śródziemne. Spotkać tam można słonie, lwy, żyrafy, potężne nosorożce, bawoły i hipopotamy. Niepowtarzalne piękno Czarnego Lądu tworzą lasy tropikalne, sawanny, olbrzymie pustynie, moczary, góry, wielkie jeziora i rzeki.

Pedagogika zabawy. Zabawy z chustą animacyjną

Str. 24

Warsztat pracy

Elżbieta Trojan

W literaturze przedmiotu istnieje wiele definicji terminu "zabawa". Niektórzy uważają, że jest to specjalna, naturalna, wrodzona metoda uczenia się. Bywa traktowana jako potrzeba przypisania człowiekowi, stanowiąca naturalne dopełnienie jego istnienia i działalności. Najczęściej odnosi się do każdej czynności, którą człowiek podejmuje dobrowolnie, bez zewnętrznego przymusu, dla własnej przyjemności.

Afrykańskie zabawy - Egipt

Str. 25

Scenariusze

Agnieszka Gromelska

Scenariusz zajęć świetlicowych.

Między nami jaskiniowcami

Str. 26

Scenariusze

Agnieszka Świerczek-Szczech

Scenariusz zajęć świetlicowanych.

Jesienne motywy

Str. 29

Zrób to z nami

Barbara Brzozowiec

Elżbieta Budrejko

Magdalena Brzozowska

Monika Sawczuk

Jesień to jedna z najpiękniejszy pór roku - charakteryzuje ją cała paleta barw, od żółtego poprzez czerwienie, brązy, ciepłe zielenie do fioletów. Warto zwrócić uwagę dzieci na tę różnorodność kolorów. Podczas zajęć plastycznych znakomicie sprawdzają się wszelkie naturalne materiały, jak jesienne kolorowe liście, jarzębina, kora itp. Oto kilka propozycji obrazków inspirowanych jesienią.

Kobieca postać. Inny sposób rysowania

Str. 32

Zrób to z nami

Joanna Hoffmann

Wszędzie tam, gdzie dotarł, człowiek pozostawił ślady artystycznego talentu - rysunki. Bezwzględnie kreślona plątanina kresek, kropek, zygzaków na mokrym piasku mogła stanowić pierwsze abstrakcyjne obrazy skłaniające do refleksji.

Top