Temat numeru:

Sherlock Holmes w świetlicy

Temat z okładki: Sherlock Holmes w świetlicy

Objętość: 32 strony | Cena: 12 zł | ISSN: 1897-9890 | Kod produktu: S1305

Spis treści

Przygoda z igłą i nitką

Str. 2

Warsztat pracy

Agnieszka Wilczewska

Wychowankowie świetlicy spędzają w szkole mnóstwo czasu, warto zatem zadbać, by podczas zajęć świetlicowych dzieci miały możliwość rozwijania swoich pasji i umiejętności.

Pedagog szkolny w świetlicy, czyli gry i zabawy interakcyjne. Część III. Relacje w grupie

Str. 3-4

Dzielimy się wiedzą

Monika Kulka

Ideą zabaw socjoterapeutycznych w świetlicy jest poprawa relacji między uczestnikami zajęć oraz naprawa ogólnego funkcjonowania grupy. Podczas zajęć świetlicowych spotykają się różne osobowości, znaleźć tam można między innymi liderów, tzw. klaunów czy szare myszki. Spotykają się dzieci pewne siebie oraz nieśmiałe, optymiści i pesymiści, uczniowie pełni werwy, fantazji, przebojowi oraz wycofani, którzy niechętnie biorą udział w zabawach.

Świetlica w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sosnowcu

Str. 5-6

Poznajmy się

Monika Kałuża

Gabriela Michalak

Świetlica w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi w Sosnowcu stara się funkcjonować w myśl sentencji "Świetlica to miejsce, gdzie dziecko może i chce, a nie musi czy powinno". Tu uczniowie nie tylko odpoczywają po lekcjach, ładują przysłowiowe akumulatory przed lekcjami, ale również aktywnie spędzają czas - rysują, malują, lepią, wycinają, kleją, tańczą, śpiewają, czytają, grają w gry planszowe, z klocków tworzą fantastyczne budowle, oglądają najpiękniejsze bajki oraz główkują i odrabiają prace domowe. Jednym słowem świetnie się bawią i nigdy się nie nudzą.

Śladami dziecięcych bohaterów. Sherlock Holmes w świetlicy

Str. 7-8

Zabawy na szóstkę

Bogdan Grabiec

Dzieci uwielbiają zabawy tematyczne. Udział w zajęciach, podczas których uczniowie wcielają się w role fikcyjnych postaci stymuluje dziecięcą wyobraźnię, zaspokaja potrzebę wypowiadania się i kształtuje uczucia estetyczne.

Bawmy się razem

Str. 9-10

Zabawy na szóstkę

Sylwia Borowiec

Magdalena Czapigo

Propozycje zabaw dydaktycznych w świetlicy szkoklnej. W świetlicy szkolnej dzieci spędzają czasami kilka godzin dziennie. Poprzez uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć realizują i zaspokajają swoje pragnienia, które wynikają z potrzeby bezpieczeństwa, szacunku czy samorealizacji. Pamiętać jednak należy, że podstawową funkcją świetlicy jest zapewnienie opieki dzieciom, wyrównanie braków w zakresie wychowania i edukacji oraz rozwijanie ich zdolności i zainteresowań.

Murale

Str. 11

Zabawy na szóstkę

Agnieszka Piekarska

Dzieci uczęszczające do świetlicy bardzo lubią zajęcia plastyczne. Pamiętając o tym, staramy się organizować je możliwie często, by uczyć wychowanków ciekawych technik plastycznych i rozwijać ich sprawności manualne, wyobraźnię i kreatywność.

Łamigłówki świetlicowej główski

Str. 12

Zabawy na szóstkę

Anna Długosz

Monika Kaździoł

Łamigłówki świetlicowej główski

Każdego roku nauczyciele świetlic szkolnych z mysłowickich szkół podstawowych organizują wiele imprez integracyjnych dla dzieci.

Akcja Sprzątanie Świata

Str. 13

Warsztat pracy

Bogumiła Łącka

Każdego roku jest taki dzień (przypada w trzeci weekend września), kiedy to wszyscy ludzie troszczą się o czystość swojej planety. Dlaczego nie robią tego codziennie, spontanicznie? Dlaczego nie mają nawyku życia w zgodzie z naturą, zatruwają Ziemię opadami? Przyczyny są różne i jest ich wiele. Dzieci najczęściej odpowiadają, że ludzie są wygodni i leniwi, że nie myślą o przyszłości, albo że na ulicy jest za mało śmietników.

Dzień Babci i Dziadka inaczej

Str. 14

Warsztat pracy

Anna Krakowska-Wierzbik

Spotkania z najbliższymi w świetlicy. Spotkania z ukochanymi babciami i dziadkami są zawsze miłym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i seniorów. Od kilku lat w naszej świetlicy przyjął się zwyczaj obchodzenia w wyjątkowy sposób święta Babci i Dziadka.

Lubimy pomagać

Str. 16

Warsztat pracy

Agnieszka Piekarska

O tym, jak zostaliśmy przyjaciółmi hospicjum.

Zdrowo żyć - zdrowym być

Str. 17-18

Warsztat pracy

Dominika Bednarek

Projekt edukacyjny w bibliotece szkolnej. Od roku szkolnego 2010/11 uczniowie klas drugich gimnazjum mają obowiązek realizacji projektów edukacyjnych. Wszyscy pracujący w szkole nauczyciele tworzą listę tematów, spośród których gimnazjaliści w grupach 2-6-osobowych wybierają jeden i wspólnie z nauczycielem-opiekunem (autorem tematu) go realizują.

Kochamy mamy!

Str. 19

Warsztat pracy

Magdalena Buczek

Małgorzata Mościcka

Wychowawca świetlicy szkolnej oprócz zapewnienia opieki dziecku powinien stworzyć takie warunki, by mogło się ono wszechstronnie rozwijać nie tylko intelektualnie, ale też moralnie i społecznie. Świetlica ma być miejscem, gdzie uczeń poznaje, doświadcza oraz uczy się respektowania takich wartości jak dobro, piękno i prawda. Kierując się tymi założeniami, przygotowaliśmy wraz z dziećmi obchody Dnia Matki.

Akcja Bezpieczna Droga do Szkoła

Str. 20

Warsztat pracy

Bogumiła Łącka

Wpojona dzieciom w wieku szkolnym wiedza oraz nabyte w tym czasie umiejętności utrwalają się w okresie dorastania. Dlatego od najmłodszych lat warto wpajać nawyki i postawy właściwego uczestnictwa w ruchu drogowym. Okazji do tego jest wiele, gdyż tematyka związana z bezpieczeństwem na drodze jest aktualna przez cały rok szkolny.

Z Korczakiem w świetlicy

Str. 21-24

Scenariusze

Renata Małycha-Duda

Cykl spotkań.

Wróżby andrzejkowe

Str. 25-26

Scenariusze

Sylwia Borowiec

Magdalena Czapigo

Wróżby andrzejkowe

Scenariusz zabawy świetlicowej.

Świetlicowe Tancereczki

Str. 29-30

Warsztat pracy

Dorota Serwacka

Przez 15 lat tańczyłam turniejowo taniec towarzyski. Zdobyłam wysoką klasę taneczną oraz dyplom instruktora tańca. Jako była tancerka od kilku lat dzielę się swoją pasją z dziećmi, prowadząc Świetlicowy Zespół Tancereczki.

Wyjątkowa ozdoba z osikowych wiórków. Alternatywa dla bibuły

Str. 32

Zrób to z nami

Ewa Szczepanek

Drewno osikowe jest materiałem miękkim, ale nie kruchym, jak mogłoby się wydawać. Osikowy surowiec jest trwały w przeciwieństwie do bibuły i można stworzyć z niego wiele ciekawych ozdób.

Top