Temat numeru:

Arktyka i Antarktyda

Objętość: 32 strony | Cena: 13 zł | ISSN: 1897-9890 | Kod produktu: S1404

Spis treści

Eskimos. Zdobywamy sprawności zuchowe w świetlicy

Str. 3-5

Dzielimy się wiedzą

Joanna Hoffmann

Stare książki mają wielką wartość ze względu na ich wyjątkowość. Są trudnodostępne - nie można ich spotkać w bibliotekach, bo zostały wydane w ubiegłych wiekach lub ich nakład był niewielki. Stare książki są niezwykłe również dlatego, że znajdują się w nich przemyślenia osób, które żyły w innych czasach, inaczej postrzegały świat. To inne spojrzenie może być dla współczesnego czytelnika bardzo twórcze - może stać się na przykład źródłem nowych pomysłów.

Antarktyda - kraina wiecznego lodu

Str. 6

Dzielimy się wiedzą

Elżbieta Trojan

Zestawienie bibliograficzne w wyborze.

Zmiany w świetlicach od roku szkolnego 2014/2015

Str. 7-8

Prawo

Dariusz Skrzyński

Zmiany w świetlicach od roku szkolnego 2014/2015

Od 1 września 2014 roku istnieje możliwość zatrudnienia w szkole podstawowej oprócz asystenta nauczyciela prowadzącego zajęcia w klasach 1-3 również asystenta wychowawcy świetlicy. Poza tym uregulowano na poziomie ustawowym zasady funkcjonowania świetlicy w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Rodzinne kolędowanie. Wieczór otwartych serc

Str. 8

Warsztat pracy

Hanna Osińska

Tradycją naszej szkoły jest podejmowanie działań, których celem jest między innymi integracja środowiska lokalnego, aktywizacja rodziców i uczniów na rzecz szkoły oraz wspieranie misji salezjańskich na całym świecie. Do takich działań należy również Wieczór Otwartych Serc.

Zabawy stolikowe na zimowe popołudnia w świetlicy

Str. 10-12

Zabawy na szóstkę

Beata Godyla

Zima to czas, który może sprzyjać nudzie - dni są coraz krótsze, chłodne, bardzo rzadko świeci słońce. Dzieci mniej czasu przebywają na świeżym powietrzu. Mimo niesprzyjającej aury uczniowie lubią spędzać w świetlicy zimowe popołudnia, wiedzą bowiem, że czeka tu na nich fantastyczna zabawa.

Antarktyda i Arktyka krainy lodu

Str. 13-14

Zabawy na szóstkę

Beata Godyla

Świetlicowy turniej tematyczny.

Zimowe zagadki

Str. 14

Zabawy na szóstkę

Małgorzata Namsołek

Dzieci w każdym wieku przebadają za zagadkami. To miła i pożyteczna forma zabawy, idealna na przechadzkę po skwerku, parku czy lesie. Rozwiązywanie zagadek ćwiczy u dzieci logiczne myślenie i analizowanie tekstu, porządkuje ich wiedzę o świecie, zachęca do szukania nowych wiadomości i utrwala już zdobyte, ale przede wszystkim bawi.

Gimnastyka wyobraźni

Str. 15-16

Zabawy na szóstkę

Urszula Parysz

Świetlicowe gry i zabawy związane z Antarktydą i Arktyką.

Pingwin cesarski - niezwykły mieszkaniec Antarktydy

Str. 17-18

Scenariusze

Natalia Bremer

Scenariusz zajęć świetlicowych.

Renifery

Str. 18

Zrób to z nami

Małgorzata Namsołek

Laponia to kraina śniegu i mrozu, region w północnej Europie, obejmujący swoim zasięgiem Półwysep Kolski w Rosji oraz północne tereny trzech państw nordyckich: Finlandii, Szwecji i Norwegii. Lapończycy, nazywani Indianami Europy stworzyli bogatą kulturę, której folklor od lat przyciąga podróżników. Największym bogactwem Laponii są renifery.

Przez Grenlandię. Wyprawa śnieżnym śladem

Str. 19-23

Scenariusze

Joanna Hoffmann

Bogdan Grabiec

Scenariusz imprezy świetlicowej.

Aluminium w krainie recyklingu

Str. 24

Scenariusze

Joanna Kamrowska

Scenariusz zajęć świetlicowych.

Eskimosi. Poznajemy rdzennych mieszkańców Dalekiej Północy

Str. 25-26

Scenariusze

Joanna Kulas

Joanna Godurowska

Katarzyna Nowak

Agnieszka Świerczek-Szczech

Scenariusz zajęć świetlicowych.

Plan pracy wychowawczo-dydaktycznej w świetlicy szkolnej w gimnazjum

Str. 27-28

Kalendarium

Katarzyna Matyja

Plan przygotowano dla młodzieży gimnazjalnej uczęszczającej do świetlicy szkolnej. Przewidziane w nim zajęcia mają kształtować kreatywne myślenie, stworzyć warunki do wszechstronnego rozwoju osobowości młodego człowieka i zdobycia wielu praktycznych umiejętności niezbędnych na kolejnych etapach życia. Opracowany został na podstawie książki Ireny Misiury "Droga do dorosłości. Program wychowawczy w świetlicy szkolnej dla uczniów gimnazjum".

Laleczki świata. Zabawki z papierowej rolki

Str. 31

Zrób to z nami

Ewa Szczepanek

Niewiele osób zna historię lalki, ukochanej zabawki niemal każdej małej dziewczynki. Pierwsze lalki wykonywano wyłącznie z tkanin i drewna, czyli materiałów tanich i powszechnie dostępnych. Szukano jednak tworzywa, które nadałoby lalce bardziej naturalny wygląd. Około 1800 roku do wyrobu lalek zaczęto wykorzystywać wosk. Ten bardz delikatny, nietrwały i topniejący pod wpływem wysokiej temperatury materiał zastąpiono z czasem masą papierową.

Top