Temat numeru:

Sokole oko w świetlicy

Objętość: 32 strony | Cena: 12 zł | ISSN: 1897-9890 | Kod produktu: S1304

Spis treści

Uczucia

Str. 3-4

Dzielimy się wiedzą

Monika Kulka

Pedagog szkolny w świetlicy, czyli gry i zabawy integracyjne. Część II.

Zajęcia socjoterapeutyczne, które prowadzę w świetlicy szkolnej cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów. Dobieram ćwiczenia w taki sposób, by dzieci miały możliwość rozpoznania i rozwinięcia swoich zdolności i umiejętności. Zabawy, które proponuję uczniom stwarzają im możliwość odreagowania napięć emocjonalnych i są okazją do doświadczania pozytywnych emocji.

Gry i zabawy towarzyskie

Str. 5-7

Dzielimy się wiedzą

Joanna Hoffmann

Stare książki mają wielką wartość ze względu na ich wyjątkowość. Są trudno dostępne - nie można ich spotkać w bibliotekach, bo zostały wydane w ubiegłych wiekach lub ich nakład był niewielki. Stare książki są niezwykłe również dlatego, że znajdują się w nich przemyślenia osób, które żyły w innych czasach, inaczej postrzegały świat. To inne spojrzenie może być dla współczesnego czytelnika bardzo twórcze - może stać się na przykład źródłem nowych pomysłów.

Kiermasz talentów świetlicowych artystów

Str. 8

Warsztat pracy

Joanna Kamrowska

Edukacja artystyczna w świątecznej atmosferze.

Kot czy Pies?

Str. 9-10

Warsztat pracy

Monika Kałuża

Elżbieta Leks

Gabriela Michalak

Karolina Wojnar-Wałowska

Przegląd prac konkursowych.

Świetlicowy turniej unihokeja

Str. 12

Zabawy na szóstkę

Agnieszka Federczyk

Krzysztof Sulej

Uczniowie objęci pierwszym etapem kształcenia wyróżniają się dużą aktywnością i ciągłą potrzebą ruchu, która wzrasta w okresie jesienno-zimowym, gdy dzieci rzadziej wychodzą na dwór, a większość czasu spędzają przed telewizorem i komputerem.

Zimowe doświadczenia w świetlicy

Str. 13-14

Zabawy na szóstkę

Joanna Hoffmann

Dziecięce eksperymentowanie to uczenie się świata. Aktywność badawcza dziecka wynika z jego chęci poznawania otoczenia. Można ją skutecznie rozwijać, organizując na przykład ekologiczne doświadczenia i eksperymenty w świetlicy. Materiały potrzebne do ich wykonania można znaleźć w pobliżu (na przykład w kuchni, ogrodzie, itp.)

Śladami dziecięcych bohaterów. Sokole oko w świetlicy

Str. 15-16

Zabawy na szóstkę

Bogdan Grabiec

Dzieci uwielbiają zabawy tematyczne. Udział w zajęciach, podczas których uczniowie wcielają się w role fikcyjnych postaci stymuluje dziecięcą wyobraźnię, zaspokaja potrzebę wypowiadania się i kształtuje uczucia estetyczne.

Integracja grupy świetlicowej w gimnazjum

Str. 17-18

Zabawy na szóstkę

Ewa Szczepanek

Zabawy integracyjne mają zespolić uczestników zajęć, skłonić ich do zespołowego działania, być źródłem wspólnych doświadczeń i pretekstem do spędzenia wspólnie z grupą określonego czasu.

Zabawy na śniegu

Str. 18

Warsztat pracy

Bogumiła Łącka

Zimowe dni są krótkie, wcześnie zapada zmrok a czas, kiedy dzieci mogą przebywać na świeżym powietrzu przypada akurat na ich pobyt w szkole. Dlatego tak ważne jest, by w tym okresie nie rezygnować z zajęć pod gołym niebem. Zimowe zajęcia świetlicowe na boisku należy zaplanować z wyprzedzeniem. Dzieci muszą mieć odpowiednie ubranie oraz rękawiczki i skarpetki na zmianę.

Przybądź, Święty Mikołaju!

Str. 19-20

Zabawy na szóstkę

Barbara Brzozowiec

Turniej sportowy.

Święty Mikołaj - prawda czy legenda?

Str. 20

Scenariusze

Barbara Brzozowiec

Scenariusz zajęć świetlicowych.

Górnicze tradycje. Barbórka

Str. 21

Scenariusze

Bogumiła Łącka

Poznajemy zawód górnika.

Zimowe zabawy na śniegu

Str. 22

Zabawy na szóstkę

Beata Krasówka

Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu są najbardziej lubianą przez dzieci formą spędzania wolnego czasu. Wychowawcy świetlic chcąc zapewnić swoim wychowankom odpowiednią ilość ruchu i świeżego powietrza, powinni nawet w zimowe dni wychodzić z nimi na zewnątrz, tym bardziej że zima to wspaniały czas na aktywną zabawę na powietrzu. Większość dzieci uwielbia zabawy z sankami czy rzucanie śnieżnymi kulkami.

Całoroczna podróż w świat wartości

Str. 23-26

Kalendarium

Jadwiga Bibrzycka

Plan pracy w świetlicy szkolnej. Semestr I.

Przyszła zima biała i... nastały święta

Str. 29

Zrób to z nami

Renata Żukowska

Zima to przepiękna pora roku, pełna magii i czaru, mieniąca się różnymi odcieniami bieli skrzącego się śniegu. Jej niepowtarzalny urok warto utrwalić w pracach plastycznych. Do wykonania zimowych obrazków wystarczy kilka kolorów suchych pasteli, parę skrawków białych materiałów (o różnej fakturze) i brokat (w kleju lub sypki). Z tych niewielu przedmiotów można łatwo wyczarować zaspy śnieżne, oszronione drzewa i pędzące sanie.

365 Ciekawych Rzeczy do Zrobienia w Świetlicy

Str. 30

Konkurs

Joanna Hoffmann

Ogólnopolski konkurs dla nauczycieli świetlic szkolnych.

Top