Wiosno, czekamy na ciebie!

Rodzaj: Scenariusze zajęć
Temat:  Wiosna

Scenariusz zajęć świetlicowych o tematyce wiosennej.

W trakcie zajęć nauczyciel wykorzystuje wiersz Jana Brzechwy "Przyjście wiosny", przeprowadza z dziećmi rozmowę na temat pierwszych oznak wiosny, zachęca do udziału w zabawie ruchowej i muzycznej, a także proponuje wykonanie tematycznej pracy plastycznej. 

Długość materiału: 2,5 strony A4.


Cele główne:



  • wzbogacanie i usystematyzowanie wiedzy na temat wiosny i jej zwiastunów;

  • kształtowanie umiejętności dostrzegania i porównywania zmian zachodzących w przyrodzie oraz w życiu człowieka w różnych porach roku;

  • rozwijanie wyobraźni muzycznej, plastycznej, werbalnej i ruchowej.


Cele szczegółowe.
Wychowanek:



  • doskonali procesy myślowe: analizę, kojarzenie, wnioskowanie, koncentrację uwagi;

  • rozwija wyobraźnię i spostrzegawczość;

  • umie tworzyć logiczne zdania i wypowiadać się na forum grupy;

  • doskonali sprawność ruchową podczas wykonywania ćwiczeń/zabaw ruchowych;

  • rozwija pomysłowość i aktywność twórczą;

  • współpracuje z rówieśnikami.


Metody pracy:



  • słowne;

  • zadań praktycznych.


Formy pracy:



  • zbiorowa;

  • indywidualna;

  • grupowa.


Środki:



  • tekst zagadki;

  • karteczki z fragmentami wiersza Jana Brzechwy Przyjście wiosny;

  • obrazki przedstawiające zwiastuny pór roku;

  • tekst piosenki Maszeruje wiosna dla każdego uczestnika zajęć;

  • płyta CD i odtwarzacz lub komputer z głośnikiem i dostępem do Internetu (link do odtworzenia piosenki poniżej);

  • karty „Dorysuj połowę – tulipan” dla każdego uczestnika zajęć;

  • ołówki;

  • kredki;

  • farby;

  • pędzle;

  • papier kolorowy;

  • klej;

  • nożyczki;

  • karteczki ze schematycznym rysunkiem żaby dla każdego uczestnika zajęć.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Część wstępna

Prowadzący rozpoczyna zajęcia od zagadki o wiośnie:

Lubimy ją wszyscy
za ładną pogodę.
Co po długiej zimie
ożywia przyrodę. 

Następnie zapoznaje dzieci z celami zajęć, przydziela i rozdaje ochotnikom krótkie fragmenty wiersza Jana Brzechwy Przyjście wiosny. Zadaniem dzieci jest odczytanie swoich tekstów z karteczek we wskazanej przez nauczyciela kolejności.

Część zasadnicza

Potem następuje pogadanka, która pozwoli odpowiedzieć na pytanie: Po czym poznamy wiosnę?

Prowadzący dzieli dzieci na grupy. Każda otrzymuje zestaw różnych obrazków, spośród których ma wybrać i nazwać zwiastuny wiosny. Następnie przedstawiciele grup...

Materiał uzyskasz od razu po wykupieniu dostępu.
Pochodzi z fachowego czasopisma dla świetlic.
Pełny materiał uzyskasz po wykupieniu dostępu.

Galeria zdjęć

6 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
70 zł do końca roku szkolnego.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Temat:  Wiosna
Rodzaj: Scenariusze zajęć
Autor: Joanna Obara
Wiosna
Więcej na temat: Wiosna
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Jedyne wsparcie tylko dla wychowawców świetlic, prenumeruję od lat i poleciłam wielu koleżankom.
Dobrze, że jako środowisko mamy swoje czasopismo, na które zawsze mogę liczyć, gdy potrzebuję pomysłów i wsparcia.
Najbardziej cenię to, że wszystkie artykuły piszą nauczyciele świetlicy. Dzięki temu są przetestowane i używam ich bez większych zmian.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: