Światowy Dzień Jabłka

Scenariusz zajęć świetlicowych

Rodzaj: Scenariusze zajęć
Temat:  Nietypowe święta

Scenariusz zajęć świetlicowych z okazji "Światowego Dnia Jabłka" poszerzający wiedzę uczniów na temat owocu, kształtujący umiejętności pracy w zespole oraz rozwijający koncentrację i pamięć. 

W ramach zajęć dzieci biorą udział w zabawie integracyjnej, oglądają prezentację multimedialną dotyczącą odmian jabłek oraz witamin, które nam dostarczają, uczestniczą w tematycznych zabawach ruchowych, rozwiązują quiz z muzyką w tle oraz wykonują jabłkową girlandę z papieru. 

Długość materiału: 2,5 strony A4.


Cele ogólne:



  • nabycie wiedzy na temat jabłek – ich rodzajów, zastosowania, składników odżywczych w nich zawartych;

  • rozwijanie pamięci, koncentracji i spostrzegawczości;

  • kształtowanie umiejętności pracy w zespole i współdziałania;

  • rozwijanie motoryki małej i dużej.


Cele szczegółowe.
Wychowanek:



  • wie, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Jabłka;

  • potrafi nazwać elementy jabłka;

  • wie, jakie są odmiany jabłek – zna ich nazwy, wie, jak wyglądają owoce i jak smakują;

  • zna korzyści płynące z jedzenia jabłek;

  • potrafi wykonać pracę plastyczną;

  • aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;

  • wyraża i uzasadnia własną opinię na temat zajęć.


Formy pracy:



  • indywidualna;

  • zbiorowa.


Metody pracy:



  • podająca;

  • poszukująca;

  • aktywizująca; 

  • praktycznego działania.


Środki:



  • jabłko, obrane jabłko i jego skórka w formie obierek;

  • jabłko przekrojone na pół i nasionka;

  • obrane jabłko o rdzawym kolorze miąższu;

  • komputer z dostępem do Internetu i tablica multimedialna;

  • dowolne owoce, np. banan, gruszka, pomarańcza, arbuz, kiwi;

  • prześcieradło;

  • szarfa do zawiązania oczu;

  • dwa papierowe talerzyki;

  • jabłka;

  • pachołki;

  • materiały potrzebne do przygotowania girlandy z jabłek (dla każdego dziecka: pasek papieru w kolorze żółtym, czerwonym lub zielonym o długości około 20 cm – szerokość kartki formatu A4 – i szerokości około 2 cm, pasek papieru w kolorze brązowym o długości ok. 6 cm i szerokości ok. 2 cm, kawałek papieru w kolorze zielonym o wymiarach ok. 7 cm × 4 cm, klej, nożyczki, czarny cienkopis lub flamaster);

  • jabłka różnych odmian do degustacji, talerzyki z doczepioną karteczką z nazwą odmiany;

  • nóż;

  • plansza, na której narysowane jest jabłko i zaznaczone są witaminy i składniki odżywcze, które występują w jabłku;

  • wesoła muzyka na płycie CD;

  • talerzyki dla dzieci;

  • widelce/wykałaczki;

  • kolorowe papierowe jabłka (po jednym dla każdego dziecka);

  • dwa papierowe koszyki – jeden z uśmiechniętą minką, a drugi ze smutną.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Część wstępna

Witam wszystkich, którzy... – zabawa integracyjna

Nauczyciel czyta zdania, a uczniowie, którzy się z nimi zgadzają, podnoszą rękę do góry i nią machają.

Witam wszystkich, którzy…

  • chcą się dziś dobrze bawić;
  • lubią jeść jabłka;
  • potrafią przeliterować słowo „jabłko”;
  • zjedli dziś jabłko;
  • domyślają się, czego będą dotyczyć dzisiejsze zajęcia.

Zapoznanie z tematem i przebiegiem zajęć

Nauczyciel mówi, że zajęcia będą dotyczyły Światowego Dnia Jabłka, który obchodzimy 28 września, oraz że w trakcie zajęć dzieci poznają korzyści płynące z jedzenia jabłek, dowiedzą się, jakie są odmiany jabłek, pogłębią swoją wiedzę na różne...

Materiał uzyskasz od razu po wykupieniu dostępu.
Pochodzi z fachowego czasopisma dla świetlic.
Pełny materiał uzyskasz po wykupieniu dostępu.
8 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
70 zł do końca roku szkolnego.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Rodzaj: Scenariusze zajęć
Autor: Marta Czarzasta
Nietypowe święta
Więcej na temat: Nietypowe święta
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Najbardziej cenię to, że wszystkie artykuły piszą nauczyciele świetlicy. Dzięki temu są przetestowane i używam ich bez większych zmian.
Jestem bardzo zadowolona. Liczba pomysłów i scenariuszy jest ogromna. Zawsze korzystam z planów pracy.
Dobrze, że jako środowisko mamy swoje czasopismo, na które zawsze mogę liczyć, gdy potrzebuję pomysłów i wsparcia.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: