Plan pracy świetlicy szkolnej

Porady, jak go napisać oraz gotowy wzór na nowy rok szkolny

Rodzaj: Plany pracy
Temat:  Plan pracy świetlicy

Czym jest plan pracy świetlicy?

To dokument określający cele, zadania oraz metody i formy pracy w świetlicy na dany rok szkolny. Jego głównym celem jest organizacja codziennych działań, tak aby wspierały one rozwój dzieci w różnych aspektach. Plan jest narzędziem, które pomaga nauczycielom w planowaniu i realizowaniu zajęć w sposób systematyczny i zorganizowany. Uwzględnia on tematykę przeprowadzanych w roku szkolnym zajęć oraz konkretne działania z nią związane, a także święta państwowe i ważne wydarzenia z życia szkoły.

Jak stworzyć dobry plan?

Opracowując plan pracy świetlicy szkolnej warto skupić się na następujących aspektach:

Cele:
Przedstawienie ogólnych celów edukacyjnych i wychowawczych świetlicy.
Określenie priorytetów i głównych zadań na dany rok szkolny.

Charakterystyka grupy:
opis grupy dzieci uczęszczających do świetlicy, uwzględniający ich wiek, liczebność oraz specyficzne potrzeby edukacyjne.

Harmonogram zajęć:
przedstawienie dziennego i tygodniowego planu zajęć, obejmującego różnorodne aktywności, takie jak zajęcia plastyczne, ruchowe, edukacyjne, gry i zabawy.

Tematyka miesięczna i/lub tygodniowa:
podział na tematy przewodnie na poszczególne miesiące/tygodnie, które będą realizowane podczas zajęć w świetlicy (np. tematy związane z porami roku, świętami, ważnymi wydarzeniami).

Metody i formy pracy:
opis metod dydaktycznych i form pracy, które będą stosowane podczas zajęć, takich jak zajęcia grupowe, indywidualne, projekty, warsztaty.

Materiały i środki dydaktyczne:
lista materiałów i pomocy dydaktycznych, które będą potrzebne do realizacji zaplanowanych zajęć.

Współpraca z rodzicami i innymi instytucjami:
plany dotyczące współpracy z rodzicami, organizowanie spotkań, konsultacji. Współpraca z innymi instytucjami, takimi jak biblioteki, muzea, kluby sportowe.

Dni tematyczne i projekty edukacyjne:
opis planowanych dni tematycznych i projektów specjalnych, które będą realizowane w ciągu roku szkolnego (np. Dzień Jabłka, projekty ekologiczne).

Pamiętaj, że dobry plan pracy świetlicy to taki, który uwzględnia potrzeby dzieci, jest zróżnicowany i elastyczny, a także pozwala na systematyczne osiąganie celów edukacyjnych i wychowawczych. Staraj się, aby był on praktyczny, ale również inspirujący i angażujący dla dzieci.

Gotowy plan pracy świetlicy do pobrania

Autorka tego poradnika, a zarazem redaktor naczelna Świetlicy w Szkole, stworzyła plan pracy na I półrocze roku szkolnego 2024/2025 zatytułowany Podróże małe i duże. W kolejnych miesiącach na bieżąco będziemy publikować artykuły i materiały służące łatwej realizacji planu.

Z kolei tutaj znajduje się baza ponad stu gotowych planów pracy do pobrania, które były opublikowane w czasopiśmie.

Czy plan pracy świetlicy jest niezbędny i kiedy należy go przygotować?

Szkoły są zobowiązane do prowadzenia dziennika zajęć świetlicowych, w którym zapisuje się plan na dany rok szkolny, listę uczniów korzystających ze świetlicy, klasy, do których uczęszczają, tematy przeprowadzonych zajęć oraz obecność uczniów na poszczególnych godzinach. Plan pracy świetlicy najlepiej przygotować przed rozpoczęciem roku szkolnego, a następnie dostosować po zapoznaniu się z grupą dzieci i aktualizować w ciągu roku szkolnego w miarę potrzeb.

Przygotowany plan pracy świetlicy wprowadza się więc do dziennika (elektronicznego), umieszcza na stronie szkoły (do wglądu dla uczniów i rodziców) oraz przedstawia dyrektorowi szkoły i załącza do dokumentacji dotyczącej pracy świetlicy szkolnej.

Jakie cechy powinien posiadać dobry plan pracy świetlicy szkolnej?

Różnorodność tematów i form realizacji

Dobrze przygotowany plan pracy oferuje szeroką gamę̨ tematów i metod ich realizacji, co pozwala na dostosowanie zajęć do zainteresowań i umiejętności dzieci. Dzięki temu każde dziecko znajdzie interesujące dla siebie zajęcia.

Uniwersalność i elastyczność

Tematy zawarte w planie powinny być na tyle uniwersalne, aby mogły być́ łatwo modyfikowane i dostosowywane do specyficznych potrzeb i możliwości każdej grupy świetlicowej.

Wsparcie wszechstronnego rozwoju

Plan pracy powinien koncertować się na wszechstronnym rozwoju dzieci – zarówno intelektualnym, jak i emocjonalnym oraz fizycznym. Zajęcia ujęte w planie powinny uwzględniać różnorodne dziedziny, takie jak literatura, ekologia, muzyka, taniec, kultura oraz tradycje, co wspiera rozwój wielu rożnych umiejętności, a także drzemiących w dzieciach pasji i zainteresowań.

Innowacyjność i kreatywność

Plan pracy powinien zachęcać do wprowadzania nowych i kreatywnych metod nauczania, które angażują̨ dzieci i sprawiają̨, że nauka staje się̨ fascynującą przygodą. Dzięki temu dzieci chętnie uczestniczą̨ w zajęciach i rozwijają̨ talenty.

0 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
70 zł do końca roku.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Rodzaj: Plany pracy
Plan pracy świetlicy
Więcej na temat: Plan pracy świetlicy
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Świetlicę prenumerujemy od początku i nie wyobrażam sobie bez niej pracy. Świetne plany pracy i mnóstwo propozycji.
Dobrze, że jako środowisko mamy swoje czasopismo, na które zawsze mogę liczyć, gdy potrzebuję pomysłów i wsparcia.
Najbardziej cenię to, że wszystkie artykuły piszą nauczyciele świetlicy. Dzięki temu są przetestowane i używam ich bez większych zmian.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: