Gwiaździsta noc

Scenariusz zajęć świetlicowych

Rodzaj: Scenariusze zajęć
Temat:  Kosmos

Scenariusz zajęć świetlicowych przybliżający dzieciom następstwa ruchu obrotowego Ziemi oraz życie i sztukę Vincenta van Gogha. 

Nauczyciel analizuje z dziećmi wiersz, proponuje zabawę ruchową i wykonanie pracy plastycznej inspirowanej gwiazdami oraz twórczością artysty. 

Długość materiału: 2 strony A4.


Cele główne:



  • poznanie następstw ruchu obrotowego Ziemi;

  • poznanie Vincenta van Gogha i jego twórczości.


Cele szczegółowe.
Wychowanek:



  • zna wiersz Leszka Sulimy Ciundziewickiego Moje gwiazdy; 

  • odpowiada pełnym zdaniem na pytania podczas analizy wiersza; 

  • zna następstwa ruchu obrotowego Ziemi;

  • umiejętnie rzuca i chwyta małe przedmioty; 

  • zachowuje umiar w snuciu marzeń; 

  • zna postać i twórczość Vincenta van Gogha; 

  • wykonuje pracę plastyczną; 

  • bierze aktywny udział w zajęciach;

  • współpracuje w grupie.


Metody pracy:



  • słowne;

  • oglądowe;

  • praktycznego działania.


Formy pracy:



  • indywidualne;

  • grupowe;

  • zespołowe.


Środki:



  • tekst wiersza Moje gwiazdy Leszka Sulimy Ciundziewickiego;

  • piłka;

  • lampka biurkowa;

  • 3 wydrukowane postacie z przylepcem (taśmą dwustronną);

  • mała piłeczka (dla każdego uczestnika zajęć);

  • reprodukcje obrazów Vincenta van Gogha Nocna kawiarnia, Taras kawiarni w nocy, Słoneczniki, Siewca, Jedzący kartofle, Gwiaździsta noc;

  • szablon obrazu Gwiaździsta noc;

  • bibuły w odcieniach: białym, błękitnym, niebieskim, granatowym, żółtym, zielonym, brązowym;

  • kredki w ww. odcieniach;

  • klej;

  • nożyczki;

  • kartka z wydrukowanymi 5 gwiazdkami do kolorowania;

  • komputer;

  • rzutnik. 


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Część wstępna

Zapoznanie z wierszem Leszka Sulimy Ciundziewickiego Moje gwiazdy1

Tam wysoko nad głowami,
ciemne niebo jest z gwiazdami.
Tych gwiazdeczek są tysiące,
tak jak kwiatów na mej łące. (…)

Nauczyciel prosi dzieci, aby wyjaśniły, dlaczego wiersz nosi taki tytuł. Następnie zadaje pytania:

  • Dlaczego poeta porównuje gwiazdy do łąki? Co sprawia, że są do niej podobne?
  • Dlaczego bohater wiersza lubi spoglądać w gwiazdy?
  • Jak myślicie, czym zajmują się gwiazdy na niebie?
  • Czy według was spadająca gwiazda może spełnić życzenie?

Część zasadnicza

Dlaczego po dniu nastaje noc?

Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że Ziemia obraca się wokół własnej...

Materiał uzyskasz od razu po wykupieniu dostępu.
Pochodzi z fachowego czasopisma dla świetlic.
Pełny materiał uzyskasz po wykupieniu dostępu.

Galeria zdjęć

6 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
70 zł do końca roku szkolnego.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Temat:  Kosmos
Rodzaj: Scenariusze zajęć
Autor: Sylwia Boszczyk
Kosmos
Więcej na temat: Kosmos
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Dobrze, że jako środowisko mamy swoje czasopismo, na które zawsze mogę liczyć, gdy potrzebuję pomysłów i wsparcia.
Najbardziej cenię to, że wszystkie artykuły piszą nauczyciele świetlicy. Dzięki temu są przetestowane i używam ich bez większych zmian.
Od lat niezastąpiona pomoc. Kopalnia pomysłów, z których zawsze można skorzystać.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: