Co jest tak naprawdę skarbem?

Rodzaj: Scenariusze zajęć
Temat:  Baśnie

Scenariusz zajęć świetlicowych oparty na kanwie bajki "Wróżki" Charles'a Perraulta, który ma na celu pobudzanie kreatywności i twórczego myślenia, a także uwrażliwienie dzieci na pomoc innym.

Uczniowie w ramach lekcji biorą udział w zabawie z wykorzystaniem wierszyków, poznają i analizują wspólnie z nauczycielem treść bajki, uczestniczą w zabawie dydaktycznej i wykonują pracę plastyczną  kapelusz wróżki lub czarodzieja.

Długość materiału: 1,5 strony A4.


Cele główne:



  • zapoznanie dzieci z treścią bajki Wróżki Charles’a Perraulta;

  • rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci;

  • uwrażliwienie dzieci na pomoc innym;

  • pobudzenie kreatywności i twórczego myślenia.


Cele szczegółowe.
Wychowanek:



  • zna treść bajki Wróżki;

  • zna wyjaśnienia wcześniej niezrozumiałych dla siebie słów, pojęć, np. bajka, morał, pasierbica, chodaki, skwar, ofuknęła, jejmość;

  • wypowiada się na temat zaprezentowanego tekstu;

  • analizuje problemy poddawane pod dyskusję odnoszące się do bajki;

  • tworzy prace plastyczną na zadany temat;

  • aktywnie uczestniczy we wszystkich czynnościach wykonywanych przez grupę na zajęciach, współpracuje z innymi dziećmi w grupie;

  • wyraża swoje myśli, emocje.


Formy pracy:



  • zbiorowa;

  • zespołowa;

  • indywidualna.


Metody pracy:



  • podająca;

  • słowna;

  • problemowa;

  • praktycznego działania.


Środki:



  • tekst bajki Wróżki Ch. Perraulta;

  • kartki papieru;

  • długopisy;

  • materiały papiernicze (kolorowy brystol, kolorowe papiery brokatowe, błyszczące, kartony różnej wielkości, tekturowe tuby, puste opakowania, papier kolorowy, zszywacz, klej magiczny, wstążeczki, kleje, taśmy klejące, nożyce, kredki, flamastry, farby akrylowe);

  • dowolne dziecięce utwory muzyczne.


Przebieg zajęć

Część wstępna

Zabawa na początek dnia

Prowadzący zajęcia zaprasza dzieci, aby usiadły w kręgu na dywanie. Opowiada, czym będą się zajmować podczas zajęć i jak będą te zajęcia przebiegać.

Zajęcia zaczynają się od zabawy w masażyki na plecach. Dzieci siedzą w kręgu odwrócone plecami do siebie, tak aby osoba z tyłu mogła dosięgnąć pleców koleżanki lub kolegi przed sobą.

Masażyki – Drzewa

Drzewom we włosy dmucha wiatr,
(dmuchamy we włosy)
A deszczyk kropi: kap, kap, kap!
(delikatnie pukamy palcami w plecy)
Leci listek, leci przez świat,
(wodzimy opuszkami palców po plecach)
gdzieś tam, na ziemię cicho spadł.
(lekko naciskamy jedno miejsce)
Leci drugi,...

Materiał uzyskasz od razu po wykupieniu dostępu.
Pochodzi z fachowego czasopisma dla świetlic.
Pełny materiał uzyskasz po wykupieniu dostępu.

Galeria zdjęć

6 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
70 zł do końca roku szkolnego.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Temat:  Baśnie
Rodzaj: Scenariusze zajęć
Autor: Joanna Zegan
Baśnie
Więcej na temat: Baśnie
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Świetlicę prenumerujemy od początku i nie wyobrażam sobie bez niej pracy. Świetne plany pracy i mnóstwo propozycji.
Jestem bardzo zadowolona. Liczba pomysłów i scenariuszy jest ogromna. Zawsze korzystam z planów pracy.
Dobrze, że jako środowisko mamy swoje czasopismo, na które zawsze mogę liczyć, gdy potrzebuję pomysłów i wsparcia.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: