Bałwan ze śniegu

Rodzaj: Scenariusze zajęć
Temat:  Zima

Scenariusz zajęć świetlicowych mających na celu między innymi, kształcenie umiejętności wnioskowania oraz rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni.

W ramach zajęć dzieci zapoznają się z treścią baśni "Bałwan ze śniegu", tworzą mapę pojęciową do hasła "śnieg", biorą udział w zabawach ruchowych i umysłowych oraz wykonują ciekawą pracę plastyczną z motywem malowniczej zimy.

Długość materiału: 1,5 strony A4.


Cele ogólne:



  • poznanie baśni Andersena;

  • obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie;

  • kształcenie umiejętności wnioskowania;

  • doskonalenie umiejętności klasyfikowania według określonej cechy;

  • rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni.


Cele szczegółowe.
Wychowanek:



  • rozpoznaje i nazywa porę roku (zimę);

  • wymienia skojarzenia za słowem „śnieg”;

  • określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody;

  • potrafi opowiedzieć poznaną baśń;

  • potrafi klasyfikować przedmioty wg określonej cechy;

  • ilustruje ruchem zabawy zimowe;

  • potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej, muzycznej, słownej, plastycznej;

  • bierze aktywny udział w zadaniach;

  • rozwija sprawności manualne.


Metody pracy:



  • słowne: pogadanka, opis, rozmowa, baśń, objaśnienia;

  • eksponujące: obserwacja, pokaz;

  • oparte na działaniu: ćwiczenia, zajęcia praktyczne.


Formy pracy:



  • zbiorowa;

  • grupowa;

  • indywidualna.


Środki:



  • karteczki samoprzylepne;

  • długopisy;

  • śnieżynka z napisem „śnieg”;

  • rozsypanka (paski ze zdaniami);

  • obrazki (np. z gry „Bystre oczko”);

  • tekst baśni Bałwan ze śniegu H.Ch. Andersena;

  • odtwarzacz CD;

  • nagranie „Zimy” (fragment „Czterech pór roku”) A. Vivaldiego;

  • trójkąt;

  • stara gazeta;

  • worek na śmieci


Przebieg zajęć

Część wstępna

Śnieg – mapa pojęciowa

Prowadzący rozdaje karteczki samoprzylepne i długopisy. Dzieci zapisują swoje wiadomości o śniegu i skojarzenia z nim. Przyklejają karteczki wokół śnieżynki z napisem „śnieg”. Wychowawca usuwa powtarzające się określenia.

Część zasadnicza

Bałwan ze śniegu – poznanie baśni Andersena

Nauczyciel czyta dzieciom baśń Andersena o bałwanku (https://pl.wikisource.org).

Następnie zadaje dzieciom pytania dotyczące tekstu. Prosi o ułożenie w porządku chronologicznym pasków ze zdaniami:

  • Poznanie bałwanka.
  • Spotkanie dzieci.
  • Opowieść psa o swoim życiu.
  • Opis pieca.
  • Miłość bałwanka do pieca.
  • Nadejście...
Materiał uzyskasz od razu po wykupieniu dostępu.
Pochodzi z fachowego czasopisma dla świetlic.
Pełny materiał uzyskasz po wykupieniu dostępu.

Galeria zdjęć

6 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
70 zł do końca roku szkolnego.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Temat:  Zima
Rodzaj: Scenariusze zajęć
Autor: Joanna Hoffmann
Zima
Więcej na temat: Zima
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Dobrze, że jako środowisko mamy swoje czasopismo, na które zawsze mogę liczyć, gdy potrzebuję pomysłów i wsparcia.
Najbardziej cenię to, że wszystkie artykuły piszą nauczyciele świetlicy. Dzięki temu są przetestowane i używam ich bez większych zmian.
Jedyne wsparcie tylko dla wychowawców świetlic, prenumeruję od lat i poleciłam wielu koleżankom.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: